Skip to content

Sigurnost

Savjeti za sigurnije korišćenje usluga digitalnog bankarstva, kartica i kupovinu na mreži.
Alt text

Sigurnost je na prvom mjestu

Sa najsavremenijim sigurnosnim elementima i tehnologijama osiguravamo da je vaše digitalno poslovanje sigurno svakim klikom ili dodirom ekrana. Bez obzira na to da li se radi o online plaćanju, primanju novca ili bilo kojoj drugoj usluzi koju Banka pruža, uz prave korake i određenu dozu opreza nemate razloga za brigu.

Naša posvećenost sigurnosti uključuje stalno praćenje i analizu prijetnji kako bismo brzo reagovali na sumnjive aktivnosti. Takođe, pružamo edukaciju i savjete o najboljim praksama za zaštitu podataka, gradeći sigurnije digitalno okruženje za sve.

Osnovni savjeti za bezbjedno korišćenje NLB kartica

pictogram
NLB Klik i NLB Pay
Upravljajte postavkama svoje kartice
pictogram
NLB Pay
Potvrda online kupovine
pictogram
SMS alarmi i podsjetnici
NLB Klik, kartice i lični račun
Na taj način ćete uvijek biti obaviješteni o transakcijama sa ličnim računom, karticama, toku depozita i štednje, te transakcijama u NLB Kliku.
Da li ste primili sumnjivu poruku, telefonski poziv ili imejl?

Pozovite naš Kontakt centar na 19888, gdje možemo da blokiramo vaše kartice ili koristite NLB Klik 24/7 i ostavite nam poruku.

Da li biste neznancu povjerili vaše lične podatke i stanje na bankovnom računu?

Na isti način treba da se ponašate i na internetu. Prevaranti su uvijek u potrazi za vašim podacima i žele da dobiju, na primjer, vaše prijavne podatke za ulazak u digitalnu banku, poreski broj, korisničko ime, jednokratnu lozinku, brojeve bankovnih kartica, CVC kodove, PIN kodove, itd.

Da li ste izgubili ili vam je ukradena kartica?

Potrebno je da kroz NLB Klik ili NLB Pay blokirate karticu, ukoliko niste uspjeli molimo da pozovete naš Kontakt centar na 19888 kako bi spriječili zloupotrebu prije nego se desila.

Da li se vaš telefon ponaša čudno?

Ako vaš telefon radi sporo, dobijate čudne iskačuće prozore ili ste otkrili neovlašćene transakcije itd., pratite korake u nastavku.

pictogram
Odmah isključite internet vezu na telefonu da biste spriječili pristup podacima
Isključite Wi-Fi i mobilne podatke.  Ako pristup podacima ne može da se isključi, uklonite SIM karticu i udaljite telefon od Wi-Fi mreža ili potpuno isključite telefon.
pictogram
Pokušajte da uklonite malver. Postoji nekoliko opcija:
Ponovo pokrenite telefon u bezbjednom režimu. Ovo se razlikuje u zavisnosti od uređaja, ali obično možete da držite dugme za napajanje dok se ne pojavi opcija isključivanja, a zatim dodirnite i držite dok se ne pojavi „Bezbjedan režim“. Kada ste u bezbjednom režimu, idite na podešavanja telefona i potražite sumnjive ili nepoznate aplikacije. Deinstalirajte sve aplikacije koje niste sami preuzeli ili koje izgledaju sumnjivo. Preuzmite pouzdanu antivirusnu aplikaciju iz prodavnice aplikacija i pokrenite potpuno skeniranje.
pictogram
Resetujte telefon na fabrička podešavanja (factory reset) 
Posjetite ovlašćeni servis za mobilne uređaje.
pictogram
Promijenite sve svoje lozinke
Nakon uklanjanja malvera, preporučujemo vam da promijenite sve lozinke, posebno za osjetljive naloge kao što su bankarstvo ili e-mail. Takođe, izbjegavajte preuzimanje aplikacija sa nezvaničnih web lokacija, preuzimanje nepoznatih i sumnjivih aplikacija iz bilo kog izvora i budite oprezni sa prilozima i linkovima u e-mejlovima.
Šta je to KYC?

Upoznajte svog klijenta (KYC) je ključni proces koji nam pomaže da verifikujemo identitet i pouzdanost naših klijenata. Sprovođenjem temeljnih provjera, ažuriranjem dosijea klijenata, provjerom transakcija i praćenjem sumnjivih aktivnosti, osiguravamo da poslujemo samo sa verifikovanim i pouzdanim pojedincima.

Da li ste sigurni da biste prepoznali onlajn prevaru?
Prevare na mreži se stalno mijenjaju i svako može postati njihova žrtva. U nastavku se nalazi nekoliko primjera.

Obratite pažnju na pozive putem komunikacionih aplikacija (Viber, Whatsapp, itd.) koji traže da se prijavite u onlajn ili mobilno bankarstvo. Poznati su primjeri pokušaja zloupotrebe u kojima prevaranti zovu korisnike (telefonom, Viber aplikacijom itd.) i pretvaraju se da su tehnička podrška, najčešće iz Majkrosofta. Tokom telefonskog razgovora, oni pokušavaju da ubijede korisnika da im da pristup svom računaru i/ili mobilnom telefonu, omogućavajući im da preuzmu potpunu kontrolu nad svojim uređajima.  U slučaju da dobijete telefonski poziv, tekstualnu poruku, e-poštu ili poruku preko drugih komunikacionih aplikacija (Viber, Vhatsapp, itd.) za koje je potrebno da instalirate softver (npr. mobilne aplikacije AniDesk, TeamViever, itd.), molimo vas da zanemarite uputstva i nemojte instalirati takav softver.

 

PREPORUKA: Banka nikada ne zahtijeva podatke za autentifikaciju telefonom ili SMS porukom za korišćenje onlajn ili mobilnog bankarstva ili bilo koji drugi identifikator kao što su: PIN kod, lozinka, jednokratna lozinka za pristup onlajn banci, trocifreni sigurnosni kod na kartici.

Prevaranti dobijaju lična korisnička imena i lozinke za pristup kanalima za plaćanje putem lažnih veb lokacija, društvenih mreža, e-pošte ili onlajn obrazaca. Prevara sa fišingom obično počinje lažnom e-poštom ili SMS porukom, gdje se pošiljalac predstavlja kao lažni pružalac bankarskih usluga. Takve poruke sadrže linkove ka lažnim veb-sajtovima koji su slični zvaničnim sajtovima bankarskih institucija, gdje prevaranti dobijaju bezbjednosne informacije za ulazak u onlajn banku, gdje potom vrše neovlašćeno plaćanje. 

 

PREPORUKA:  Ako ste primili sumnjivu e-poštu ili SMS, ne otvarajte priloge, nemojte kliknuti na linkove.

Dobili ste e-mail u kojem vas poslovni partner obavještava o promjeni bankovnog računa i traži da sredstva prenesete na novi račun. Budite oprezni, postoji mogućnost da ste dobili poštu od prevaranta.  Hakovanje komunikacija je vrsta prevare u kojoj prevaranti upadaju u e-poštu vaše kompanije ili vašeg poslovnog partnera. Prevarant mijenja broj bankovnog računa na računu da bi platio robu. Na ovaj način, pravi prodavac robe/proizvoda ne dobija vaša prenesena sredstva, jer vaša sredstva idu na račun prevaranta. 

 

PREPORUKA: Provjerite sve sumnjive poruke - jednostavnim telefonskim pozivom možete da potvrdite kod pošiljaoca da li je poslata poruka prevara ili ne.

Na internetu ili u društvenim mrežama postoje oglasi za dobijanje povoljnog kredita. Prevaranti navode povoljne kamate i nezahtjevne uslove odobrenja. Međutim, potrebna je avansna uplata troškova za samo odobrenje kredita. Nakon plaćanja početnih troškova, po pravilu se pojavljuju novi zahtjevi sve dok je korisnik spreman za obavljanje transakcija. 

 

PREPORUKA: U slučaju bankarskih kredita nikada ne zahtjevamo avans za zaključenje kredita. Troškovi se uvijek obračunavaju sa zaključenjem kredita. Čak i previše povoljna kamatna stopa može biti znak prevare.

Za ovu vrstu prevare tipično je da počinioci nude različite vidove lake zarade na mreži, privlačeći potencijalne žrtve uz mogućnost ulaganja sredstava u različite oblike ulaganja (kriptovalute, zlato, fondovi itd.) i uz obećanja nerealno visokih vraća.  

 

PREPORUKA: Najbolje je pratiti pravilo, ako zvuči previše dobro da bi bilo istinito, obično nije.

Odvojite vrijeme kada kupujete onlajn - pažljivo provjerite onlajn prodavnicu i zaštitite se od kasnije finansijske štete. Pregledajte kontakte onlajn prodavnice i uslove poslovanja. Provjerite ocjenu veb stranice koju su dali kupci (npr. Trustpilot, itd.). Takođe treba obratiti pažnju na to da li možete da vratite ono što ste kupili, da li postoji kontakt u slučaju pitanja ili pritužbi. Na ovaj način ćete lakše prepoznati koje online prodavnice su pouzdane.  

 

PREPORUKA: Obratite posebnu pažnju na izuzetno povoljne ponude odnosno nerealne cijene i mogućnost besplatne dostave širom svijeta, bez ograničenja.

Seznam za primerjavo je prazen

Na primerjalnem seznamu ni shranjenih izračunov. Za primerjavo morate dodati nekaj izračunov.